BEZPEČNOSTI SOUKROMÝCH DAT

Původně jsme plánoval že budu vydávat každý den aspoň jeden článek. Bohužel můj program začátkem školního roku je tak neuvěřitelně nabitý, že pomalu nemám čas si zkontrolovat ani e-mail. Mám pár článku rozepsaných ale nemám čas je dopsat. Dneska jsem si však ale řekl že minimálně jeden napíšu i kdybych tu měl sedět do půlnoci.

profile-delete-iconNedávno jsme se při hodině v krátkosti bavili o bezpečnosti dat na internetu a docela mě tohle téma zaujalo. Myslím si že každý z nás má minimálně jednu ne-li více e-mailových adres které aktivně používá. E-mail je vlastně elektronická pošta a slouží k doručování a příjetí zpráv. V dnešní době se však e-mail spíše používá jako jakési potvrzení u registrací a váš e-mail je pak zasypáván desítkami  SPAMY denně. Mezi těmito spamy se však často skrývají i vaše osobní údaje, které jste ať už to během registrace popřípadě při nakupování přes e-shop zveřejnili a můžou být zneužity. Většinou soukromá data „utíkají“ a následně jsou zneužity především kvůli hackování. Každým dnem jsou „nabourány“ tisíce e-mailu a proto by jsme si měli uvědomit jaké údaje vlastně budeme na internetu zveřejňovat a u jaké společnosti si e-mail založíme. V ČR jsou nejznámější asi seznam.cz a google.com. Většina lidí používá google především pro to, že nabízí mnoho dalších „užitečných“ možností pro snadnější pohyb na inetrnetu. Jedná se však ale pouze o další minimalizování vašeho soukromí.

Pokud bych se měl rozhodnout jestli si e-mail založím na seznam.cz nebo google.com rozhodnu se pro seznam.cz důvod je jednoduchý. I přes to, že google má asi 100x lepší zabezpečení svých serverů, tak je znám po celém světě a je častějším útokem především ruských hackerů.Oproti tomu seznam.cz zastupuje pouze českou republiku. Myslím si že tohle jako odpověď rozhodně stačí.

Notification-iconOblíbeným tlačítkem je také „přejete si uložit heslo?“ a tomuhle podobné možnosti které šetří čas při opakovaném přihlášení. Tímto krokem však dopomáháte nepovolené osobě která může vniknout na váš notebook/mobil a tohohle zneužit. Pozor na svá osobní data si však musíme dát i když jsou uložená mimo internet například v PC nebo mobilu.Myslím si že tyhle šokující statistiky vysvětlují dostatečně proč.

  • Každý měsíc ztratí svůj telefon/notebook 56% lidí
  • Každou minutu je ztraceno/odcizeno 113 mobilních telefonů
  • Každý rok je v Chicagských taxících ztraceno 120000 mobilních telefonů
  • Každý týden je na letištích v USA nalezeno asi 12.000 notebooků
  • Každý rok je v New Yorském metru ztraceno 19000 mobilů/notebooku/tabletů
  • Podle policejní zprávy je navráceno pouze 19,3% všech nahlášených ztrát
  • Za minulý rok bylo nalezeno v Londýnské dopravě 7505 klíčů
  • V Londýně bylo za minulý rok nahlášeno 122.930 ztrát drobné elektroniky.
  • Na významných sportovních akcí je do ztrát a nálezů odevzdáno 70 ztracených předmětů za jednu akci

Ztráta a obnova cenných předmětů je obrovský problém na celém světě. Nenechte si vzít své soukromí protože to máte jen jedno.

Komentáře

komentářů