(AKTUALIZACE – 05.10.2016)
Stanislav Kocián
stkocian@mail.com
(v případě zájmu mě neváhejte kontaktovat)

Příběh o mé maličkosti:

Jmenuji se Stanislav Kocián a pocházím z malebné vesničky nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm. Již od mala jsme byl zvídavé dítě a rád sledoval jak věci fungují. O počítače jsem se začal zajímat díky mého otce, který často po večerech opravoval počítače sousedů a známých. Vždy mě zajímalo, jak všechno funguje, až jsem jednoho dne pochopil princip základního hardwaru a softwaru. Postupem času jsem se začal vyvíjet v téhle oblasti sám.

Kolem roku 2002 jsme měli první DSL internet z rychlostí 1,2Mbps (do té doby jsme se museli spokojit z klasickým „vytáčecím“ internetem. Ještě dodnes si pamatuji, na zvuk, připojování a „naskočením“ tabulky s přenosem dat a účtování prosurfovaných kaček). Díky tehdy „rychlému“ internetu jsem si vytvořil svoje první stránky (blog) na www.blog.cz která však neměla ani hlavu ani patu ale prostě mě to bavilo. O rok později jsem vyzkoušel další freehostingové servery jako například www.webgarden.cz, www.wbs.cz. Po chvíli mě však začaly stále stejné šablony nudit a začal se zajímat o vytváření „vlastních“ stránek přesně tak jak si přeji. Vše začalo na stránkách jako je www.webzdarma.cz nebo www.ic.cz kde jsem si zaregistroval svou první doménu. V tu chvíli jsem však nevěděl co mám dělat dále a jak pokračovat. Oslovil jsem proto mého známého který mi pomohl vytvořit moje první internetové stránky. Tuším že se jednalo o redakční systém phpRS. Zde jsem se poprvé setkal se zdrojovými kódy a začal jsem se je snažit pochopit. Tvorba stránek mě začala opravdu bavit a rozhlížel jsem se po dalších možnostech. Díky tomu, že jsem byl v mém mladém věku také fanouškem různých multiplayer her, dostal jsem se brzy do kontaktu z mými vrstevníky tehdy ještě na ICQ. Dozvěděl jsem se o dalších Redakčních systémech jako je například webspell, wordpress, php-fusion, php-nuke, joomla, apod. O pár let později jsem zaregistroval svou první doménu druhého řádu a začal tvořit webové stránky o trochu více profesionálněji.

V tu dobu jsem se samozřejmě nevěnoval pouze webovým stránkám ale také například hardware celého počítače. Brzy jsem „zaujal místo svého otce“ a začal opravovat počítače od příbuzných a sousedů já.

V roce 2009 kdy jsem skončil základní školu jsem šel studovat obor Truhlář do Frýdku Místku kde jsem také pokračoval v nástavbovém studiu které jsem úspěšně dokončil maturitní zkouškou na jaře v roce 2014. Vzhledem k tomu, že se aktivně věnuji počítačům, nikdo z mého okolí nechápe, proč jsem se nerozhodl pro nějakou IT školu. Upřímně nevím ani já a na jednu stranu mě to i docela mrzelo. Zklamání ale netrvalo příliš dlouho, protože jsem narazil na jednu IT školu která nabízela obor přímo pro mě. Jedná se o pomaturijní studium o délce jednoho roku. Škola má vysokou prestiž a jejich pomaturijní obor mě velice zaujal. Za jeden rok jsem získal Maturitní vysvědčení v oboru Informační technologie. Dále jsem na škole úspěšně získal §5 vyhlášku 50/78 sb., certifikát ECLD  a  IT Essentials. Po škole jsem našel pro mne zajímavé místo v jedné telekomunikační firmě. Ta poskytuje internet v lokalitě mého bydliště. Tahle práce mě ohromně baví a každý den se dozvím něco nového co rozšiřuje mé obzory.