POZOR NA NOVÉ PODMÍNKY NA FACEBOOKU !!!

facebook-iconPozor na nové podmínky na Facebooku! Naše fotky budou prodávat! Tohle je asi nejrozšířenější téma, které nás trápí na konci tohoto roku. Od 1.1.2015 mají totiž přijít v platnost nové podmínky a jak už to tak v Česku bývá, každý si k tomu něco přidá a každý si najde svou pravdu jak se podmínkám vyhnout. Asi nejznámější „obrana“ před novými podmínkami je samozřejmě zcela  bezvýznamný text :

V reakci na nové podmínky Facebooku chci upozornit společnost Facebook, že všechny mé osobní údaje, obrázky, fotky, nápady, komentáře a odkazy jsou předmětem mých autorských práv…. a tak dále a tak dále…

Což je samozřejmě jen holý nesmysl a výmysl, který váš profil neochrání vůbec před ničím. Takovýchto fám existuje na internetu mnoho, jako je například: “ Facebook bude od roku XXX zpoplatněný, přidejte se proto na tuto stránku jako známka protestu.“

Všechno tohle jsou jen jakési pokusy lidí, kteří stejně nemají možnost jakkoliv Facebook ovlivnit protože pravidla určuje on. Řekněme si po pravdě… jestli Facebooku opustí 100 tisíc uživatelů… vzhledem k statistickému nárůstu nováčků by to snad ani nepoznal. Existují tedy pouze dvě možnosti, jak se postavit politice na Facebooku a to: a) Vymazat si účet na Facebooku a nebo b) Podmínkám se podřídit.

Každopádně v tomhle článku jsem chtěl vysvětlit skutečnost nových podmínek. Pokud jste již podmínky hledali ale nenašli, popřípadě se na ně chtěli kouknout naleznete je zde. Facebook si opravdu v nových podmínkách připsal, že může například vaše fotografie využít jako propagační/reklamní materiál, avšak hlavním důvodem toho všeho je propagace stránek na facebooku. Příklad využití:

Dáte nebo máte „To se mi líbí“ (Like) na Facebookovoé stránce nejmenovaného OBCHODU který si zaplatí reklamu na Facebooku. Reklama muže vypadat následovně: ZIMNÍ VÝPRODEJ NA OBLEČENÍ AŽ 70%. DOPORUČENÍ:  A zde může být například umístěna vaše fotka a vaše jméno.

Tohle je hlavní důvod toho, proč Facebooku přidal pravidlo o „vlastnictví“ vašich fotek a údajů. Avšak to neznamená, že se tohle vše nemůže převrhnout k jinému využití například fotobanky apod. Ale tahle varianta by se Facebooku nevyplatila.

security-iconNyní se dostáváme k části, jak tedy můžeme vyřešit tento „problém“ a máme několik možností. Tou nejjednodušším je odejít z Facebooku a vymazat svůj účet jak to plánuje mnoho lidí. Avšak nic není horké tak jak to vypadá. Co však mohu doporučit jsou dvě věci: Projít si nastavení soukromí a nastavit veškeré informace a fotografie tak, aby je nemohl vidět nikdo jiný než budete chtít vy sami. V tom případě se Facebook podle pravidel musí podřídit vašemu nastavení a zobrazovat pouze to co dovolíte, popřípadě pouze tomu, komu povolíte aby vaše informace viděl.  Dalším dobrým tipem  je odebrat „To se mi líbí“ ze všech stránek které pravidelně nenavštěvujete nebo je nepovažujete za nutné, popřípadě by se vám nelíbilo využívání vašich dat při jejich propagaci.

Prosím o přeposlání tohoto článku všem kteří stále pochybují o nových pravidlech facebooku nebo těm kteří nevědí jak se to má vše vyvíjet.

 

Komentáře

komentářů