ROZDĚLENÍ PEVNÉHO DISKU PO INSTALACI

Včera jsem dostal nový notebook a hned po zapnutí jsem zjistil že mám pouze jeden disk a to Místní Disk (C:) Protože mám 1TB HDD je zbytečné mít pouze jeden. Už jen z důvodu, že při selhání systému můžete přijít o všechna data. Řídím se tímhle: OS a drobné prográmky na disk (C:), fotky dokumenty a prostě veškeré soubory o které nechci přijít disk (D:).Jenže jak rozdělit disky když už je systém nainstalovaný? Někdo tvrdí že to nelze. To jsou většinou lidé, kteří po tom nekoumali. Existuje pár možností. Vzhledem k tomu že již další disk mám vytvořím pro ukázku vytvořím ještě jeden na jiném PC.

Ukázka na Windows 7

1.Klikneme na start > Pravým tlačítkem na „Počítač“ > spravovat
01

2.Klikneme na Správa disků (Zde vidíme všechny Disky které máme připojené k PC. Nás však zajímají Disky z označením „Základní“.

02

3.Klikneme pravým tlačítkem na Disk u kterého chceme zmenšit místo (zmenšujeme z důvodu aby jsme volné místo mohli použít na další disk) a klikneme na „Zmenšit svazek“.

03

4.Začne probíhat dotazování svazku na dostupné místo pro zmenšení,čekejte prosím… (Tato operace může chvíli trvat)

04

5.Vybereme kolik místa chceme z Disku odebrat a následně použít na nový Disk

05

6.Nepřiřazený prostor se nám zobrazí vlevo.Buďto jako Volné místo nebo Nepřiřazené. Klikneme na něj pravým a na „Nový jednoduchý svazek“.

06

7. Dáte „Další>“

8. Určíte velikost Svazků (Maximální popřípadě podle vás) a dáte „Další >A

9. Připojíte písmeno jednotky (Je jedno jaké prostě to co se vám líbí například (E:) a dáte „Další>“

10.Necháte naformátovat svazek s následujícím nastavením: Vše necháte tak jak je až na to, že přejmenujete svazek. Například na Místní Disk. A kliknete na Další>

07

11.V dalším kroku zmáčknete Dokončit>

Nový svazek je vytvořen můžete se podívat „Počítač“

08

Jako poslední krok nakonec restartujte počítač a je hotovo.

Téhle možnosti lze také využít v případě, že budete přeinstalovávat Operační systém a potřebujete zálohovat data o která nechcete přijít (fotky,apod.) proto vytvoříte další disk na který soubory přesunete a můžete klidně přeinstalovat Operační systém na disku (C:)

Autor článku nenese žádnou odpovědnost za případné problémy. Avšak neváhejte mě kontaktovat například zde v komentáři. Velice rád vám pomůžu. Tenhle postup zvládne i naprostý amatér ale doporučuji aby uživatel měl alespoň základní znalosti s práci na pc.

Komentáře

komentářů