WINDOWS 10 – MÝTY A FAKTA O „ŠMÍROVÁNÍ“

windows-10-logo1-1024x1024Nemohl jsem si nevšimnout, že již pár dní po vydání Windows 10 se nejen sociálními sítěmi začaly šířit různé fámy o tomto OS jako lavina. Bohužel jsem se z časového hlediska k tomuto tématu nemohl dostat dřív a jak je již mým zvykem, se k tomuto tématu velmi rád vyjádřím. Protože se na svém blogu snažím psát pouze o tom, co opravdu vím, nebo věcech o kterých jsem přesvědčen, rozhodl jsem se do tohoto tématu trošku „zavrtat“ a zjistit jak to vlastně ve zkutečnosti je.

Fáma o šmírování ze strany Microsoftu přišla ze strany ac24 a kdo někdy četl popřípadě čte jejich články ví, že je musí brát z jakýmsi nadhledem k věci. Píši zde o tom, že Windows 10 odesílá veškerá data z vašeho zařízení jako například: vaše hesla, veškeré texty co zadáte na klávesnici, vaše osobní fotografie včetně „proslulé“ první fotky z webkamery (tento bod mi přišlo jako fór týdne). Bohužel jak je již u mnoha lidí zvykem tak důvěra v média je opravdu velká a mnoho lidí tomuto uvěřili a článek sdíleli dále. Netrvalo dlouho a tento článek se stal virálem, což mě upřímně překvapilo protože lidé si neuvědomují, že jsou monitorování již pořádnou řádku let. O tom však více napíšu v jiném článku. My se vrátíme zpátky k OS W10 a já vám zkusím objasnit jak to ve zkutečnosti opravdu je.

To že Microsoft shromažďuje nějaké informace o vás je pravda, avšak je potřeba se podívat na pravý důvod toho, proč tomu tak je. Ještě než začneme, chci všechny upozornit, že při instalací W10 (samozřejmě i po ní) si každý může nastavit soukromí toho, co vše vlastně bude Microsoftu odesílat a co naopak nebude. Upozorňuji však, že úplně vše vypnout nejde.Cloud-security

Jako první bych začal u odesílání vašich osobních fotek, které však slouží pouze jako CLOUDové úložiště nesoucí název OneDrive. Tuto službu vůbec nemusíte používat a lze vypnut. Slouží například k tomu, když vlastníte mobilní telefon s OS Windows. Můžete si ukládat fotky na OneDrive a prohlížet si je jak z notebooku, mobilu nebo tabletu. Nejedná se tedy o žádné „zneužívání“ ale pouze úložiště vašich dat.

Také se traduje o odesílání hesel k vaším wifi. Důvod je úplně stejný a to zjednodušení přístupu v případě vlastnictví jiných zařízení s OS od Windows. Výhodou samozřejmě je, že nemusíte na všech zařízeních heslo vyplňovat pořád dokola. U hesel chvíli zůstaneme, protože prohlížeč Microsoft Edge který je nástupce Internet Explorer nabízí službu uložení hesla například na váš Facebook, Google popřípadě jiný účet. Ukládání hesel určitě využíváte také například v prohlížeči Google chrome, Firefox Mozzila, Opera popřípadě v jiném prohlížeči a myslím že vyjadřovat se k tomuto jako k nebezpečí je zcela zbytečné.

Zadávání textů do klávesnice si ukládá také Google na všech zařízeních. Například mobilních telefonech či tabletech které vlastní OS Android. Slouží pouze k zdokonalení klávesnice a rozhodně né k zneužívání vašich hesel, popřípadě čtení vašich milostných zpráv na Facebooku. Navíc se texty ukládají jako slova a ne věty takže se nemusíte bát, že někdo z Microsoftu se dozví, koho opravdu milujete nebo kdo snědl poslední sušenku.

K uvítací fotce kterou Microsoft údajně vyfotí přes vaší webkameru se určitě vyjadřovat nebudu protože vtip přestane být vtipný, když jej začnete rozebírat do detailu. Jednou větou však jen řeknu, že tomuto rozhodně nevěřte a pokud máte pochyby prostě si webkameru přelepte například lepící páskou a máte pokoj i v budoucnu. Například od virů které se tváří jako PČR.

Ostatní odesílání slouží například v případě chyb různých programů a her podle kterých poté Microsoft vydává aktualizace aby chyby opravil. Což se dělo vždy a je to správné.

K závěru bych chtěl jen říct že od doby co si vytvoříte svůj první e-mail je váš soukromý život pryč a skoro vše je monitorováno již pěknou řádku let. Proto bych W10 neviděl rozhodně jako problém, ale naopak. W10 hodnotím ze svého hlediska jako vcelku povedený OS který mě překvapil především svou rychlostí. Za skoro měsíc což jej používám jsem zatím nenašel jediný problém.

Komentáře

komentářů